Sprawozdanie z IX roku działalności - rok akademicki 2012/2013
W roku akademickim 2012/2013 liczba słuchaczy GUTW wzrosła do 1400 osób, wśród nich było 190 mężczyzn.
W ramach GUTW działają filie: w Kartuzach, Pruszczu Gdańskim oraz Pelplinie. Wiek uczestników GUTW wahał się w przedziale od 36 do 93 lat. Zdecydowana większość naszych słuchaczy pochodzi z Trójmiasta, są również osoby dojeżdżające na zajęcia z innych miejscowości m. in. z Banina, Borkowa, Pruszcza Gdańskiego, Tczewa, Chwaszczyna, Rumi, Straszyna, Żukowa.
Mając na względzie wysoki poziom merytoryczny wykładów i zajęć, zaangażowaliśmy wybitnych wykładowców trójmiejskich uczelni - Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa, a także specjalistów z innych miast Polski – m.in. z Uniwersytetu Szczecińskiego. Z ich pomocą przygotowaliśmy 98 godzin wykładów, których tematyka dotyczyła zagadnień z religioznawstwa, nauk społecznych, prawa, fizyki, astronomii, medycyny, historii sztuki oraz Japonii.
Oprócz tego odbyły się 52 godzinne prelekcje i spotkania przygotowane przez zaproszonych gości oraz organizacje współpracujące (m.in. Towarzystwo Przyjaciół Gdańska) z historii Gdańska, archeologii, historii teatru i opery oraz turystyki. Słuchacze poznali również zagadnienia związane z ochroną zdrowia na Pomorzu podczas prelekcji przeprowadzonej przez panią Barbarę Kawieńską – Dyrektor Pomorskiego oddziału NFZ.
W semestrze zimowym (wrzesień – grudzień 2012) GUTW kontynuował uczestnictwo w obchodach Roku Aktywności Seniora i Współpracy Międzypokoleniowej. Razem z Urzędem Miasta Gdańska przeprowadziliśmy cykl wykładów dla Seniorów Gdańska, w ramach którego raz w miesiącu odbywały się wykłady otwarte z zakresu edukacji prozdrowotnej, prawa oraz bezpieczeństwa.
Słuchacze GUTW wzięli udział w dwóch edycjach projektu Straży Miejskiej „Bezpieczny Senior”, którego celem było zaznajomienie słuchaczy z technikami samoobrony.
Misją Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest aktywizacja osób starszych, zachowanie ich w jak najlepszej kondycji fizycznej i psychicznej. W związku z tym w roku akademickim 2012/2013 oferta kształcenia zawierała 3690 godzin zajęć dydaktycznych, prowadzonych w 93 grupach, w tym:
-
20 grup lektoratów języków obcych - 281 słuchaczy
(język angielski, niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański i włoski), -
36 grup zajęć ruchowych - 605 słuchaczy,
(tai chi, joga, gimnastyka usprawniająca, gimnastyka dla pań, siłownia, terapia tańcem, szkoła pleców, rehabilitacja, marsz po zdrowie, tańce świata, taniec orientalny, relaksacja) - 7 grupy warsztatów psychologicznych - 113 słuchaczy,
- 13 grup warsztatów komputerowych - 180 słuchaczy,
- 4 grupy historii sztuki - 88 słuchaczy,
- 3 grupy zajęć z literatury - 49 słuchaczy,
- warsztaty plastyczne – 3 grupy - 45 słuchaczy,
- warsztaty fotograficzne - 25 słuchaczy,
- cykliczne spotkania filmowe - 50 słuchaczy,
- cykliczne spotkania muzyczne - 35 słuchaczy,
- warsztaty krajoznawcze - 20 słuchaczy,
- zajęcia z kultury Japonii - 18 słuchaczy.
9 maja 2013 odbyła się debata „Rozwój twórczy osób 55+” poświęcona pracy twórczej z osobami w wieku dojrzałym. O teatrze, filmie, operze i tańcu oraz swych doświadczeniach artystycznych z osobami 55+, rozmawiali: aktorka Teatru Wybrzeże, pedagog i animatorka Marzena Nieczuja – Urbańska, polonistka i filmoznawczyni Elwira Rewińska, Anna Dereń, pedagog i animatorka kultury z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach oraz tancerka butoh i choreografka TO-EN (Anna Brałkowska).
W czasie minionego roku obyły się dwa spotkania z aktorami. 5 listopada 2012 r. gościliśmy panią Dorotą Stalińską, która zaprezentowała wiersze swoje autorstwa oraz opowiedziała anegdoty związane z karierą zawodową. W marcu 2013 Robert Moskwa wygłosił prelekcję pt. „Strefa bezpieczeństwa”, której tematyka związana była z samoobroną osób starszych.
Dokładamy wszelkich starań, by nasi słuchacze mieli okazję zdobytą na zajęciach wiedzę mogli zaprezentować i wykorzystać w praktyce. Dzięki uprzejmości władz Wydziału Prawa i Administracji, odbyły się wystawy prac plastycznych oraz wystawa prac fotograficznych. Uczestnicy warsztatów plastycznych odbyli plenerowe zajęcia w Dębkach, a także wspólnie zwiedzili poznańskie muzea. Uczestniczki warsztatów literackich wzięły udział w projekcie „Grudnie” duńskiej artystki Maj Hasager. Projekt skupiał się na historiach dotyczących dwóch gdańskich grudni - roku 1970 oraz 1981. Obydwa znane są doskonale z tysięcy oficjalnych zdjęć. Artystka pragnęła przypomnieć historie zapomniane, historie z życia codziennego, zabawne jak i dramatyczne, opowiadane z często pomijanej kobiecej perspektywy.
Słuchacze uczestniczyli w koncertach organizowanych przez Filharmonię Bałtycką, a dzięki współpracy z Teatrem Wybrzeże, Operą Bałtycką oraz Operą Kameralną w Sopocie, mogli korzystać z promocyjnych ofert przygotowanych specjalnie dla GUTW.
18 maja 2013 odbył się I Ogólnopolski Marsz Nordic Walking Studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W tym samym czasie, w różnych miastach Polski, słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku przemaszerowali dystans pięciu kilometrów, promując ideę aktywności fizycznej wśród Seniorów. Nasi Słuchacze przemaszerowali dystans 5 kilometrów pod okiem pani Joanny Rogowskiej, przemaszerowali w pięknej, nadmorskiej scenerii Parku Regana w Gdańsku.
Chętni słuchacze wzięli także udział w kilku wycieczkach:
- 27.10.2012 r. – Zamki Golub Dobrzyń i Lidzbark Warmiński,
- 2-9.02.2013 r. – obóz narciarski w Białce Tatrzańskiej,
- 16-17.03 2013 r. – Warszawa: Zamek Królewski, Muzeum Narodowe, Centrum Nauki Kopernik, spektakl w Teatrze Sabat.
- 20.04.2013 r. – Frombork: Muzeum Kopernika, planetarium, archikatedra, wystawy.
- 18.05.2013 r. – Dworki i pałace województwa pomorskiego.
- 15.06.2013 r. – Zamki, dwory i pałace północnych Kaszub.
Wycieczki były kontynuacją i pogłębieniem wiedzy zdobytej na prelekcjach i zajęciach dydaktycznych z historii sztuki, turystyki kulturowej, literatury, krajoznawstwa.
Nasi słuchacze uczestniczyli również w majowych i czerwcowych imprezach „Wejherowskiej wiosny”.
Dbając o prawidłowy przepływ informacji oraz komfort naszych słuchaczy, stale uaktualniamy stronę internetową, a sekretariat GUTW czynny jest od poniedziałku do piątku. Pomocą w przekazywaniu aktualnych informacji jest także strona internetowa „Centrum Aktywności Seniorów” (seniorzy.ug.gda.pl). Pojawiają się na niej propozycje aktywnego spędzania czasu dla seniorów Gdańska.
Słuchacze GUTW są częścią społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego.