28 listopada - Bezpłatne warsztaty komputerowe dla seniorów.
W imieniu Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku zapraszamy na bezpłatne warsztaty dla seniorów, które odbędą się 28 listopada 2015 roku.
Temat: "Bezpieczne korzystanie z internetu i mowa nienawiści w internecie - rozpoznanie i przeciwdziałanie" w ramach projektu "Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów". Zapraszają : Stowarzyszenie Arteria i Instytut Kultury Miejskiej.
W ramach warsztatów poruszana będzie temtyka bezpieczeństwa i anonimowości w internecie. Znajomość zasad bezpieczeństwa może nas uchronić od stania się ofiarą przestępstwa w sieci np. kradzieży danych i zdjęć, włamań na konta w banku i innych. Zaprezentowany zostanie również temat mowy nienawiści i jej przejawów, głównie w internecie.
Szczegóły warsztatów:
Warsztaty „Bezpieczne korzystanie z internetu i mowa nienawiści w internecie – rozpoznanie i przeciwdziałanie” w ramach projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów”. Warsztaty skierowane w pierwszej kolejności dla osób w wieku senioralnym. Zapraszają: Stowarzyszenie Arteria i Instytut Kultury Miejskiej
28 listopada 2015 (sobota) 11.00 – 17.00
Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
80-830 Gdańsk
W ramach warsztatów zajmiemy się problemami bezpieczeństwa i anonimowości w internecie. Znajomość zasad bezpieczeństwa może nas uchronić od stania się ofiarą przestępstwa w sieci np. kradzieży danych i zdjęć, włamań na konta w banku i innych.
Poznamy też temat mowy nienawiści i jej przejawów, głównie w internecie. „Mowa nienawiści jest zjawiskiem, które polega na używaniu języka w celu rozbudzenia, rozpowszechniania czy usprawiedliwiania nienawiści i dyskryminacji, jak również przemocy wobec konkretnych osób, grup osób, przedstawicieli mniejszości czy jakiegokolwiek innego podmiotu będącego „na celowniku” danej wypowiedzi” (za: http://uprzedzuprzedzenia.org). To przestępstwo – dowiemy się, jak na jej przejawy w internecie i negatywne komentarze anonimowych osób reagować i jak je usuwać.
Będziemy ćwiczyć bardzo przydatną umiejętność asertywności, czyli jak wyrazić sprzeciw wobec zachowań, których nie chcemy.
Szczególnie przyjrzymy się mowie nienawiści, która dotyka inicjatywy równościowe, jakimi są projekty Metropolitanka i „Stocznia jest kobietą”.
Warsztaty przeznaczone są przede wszystkim dla osób w wieku senioralnym, które już korzystają z internetu lub zamierzają nauczyć się obsługi komputera. Na zajęciach nie będziemy używać komputerów.
Osoba prowadząca: Anna Urbańczyk.
Wyłącznie na zapisy, e-mail: anna.urbanczyk@ikm.gda.pl, tel. 58 760 72 16, tel. kom. 663 87 2016. Zgłoszenia do 20.11, decyduje kolejność zgłoszeń.
Przy zapisywaniu się na zajęcia prosimy podać:
- wiek,
- dane kontaktowe (telefon, e-mail),
- informacje o umiejętności korzystania z komputera i internetu,
- czy jest Pan/Pani związana z projektem „Stocznia jest kobietą”,
- czy Pan/Pani lub bliskie osoby pracowały w Stoczni Gdańskiej.
Anna Urbańczyk – trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka, animatorka kultury i projektów społecznych m.in. Metropolitanki. W swojej pracy zawodowej i społecznej zajmuje się tematyką mniejszości.
Absolwentka Wiedzy o kulturze (Uniwersytet Gdański), Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego (Willa Decjusza), Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji (Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej), uczestniczka Akademii Treningu WenDo (Fundacja Autonomia).
Związana z Instytutem Kultury Miejskiej, członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.
Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” i skierowane są przede wszystkim dla osób, które zawodowo związane były ze Stocznią Gdańską. Celem projektu jest aktywizacja pomorskich seniorek i seniorów na gruncie społecznym i cyfrowym między innymi poprzez serie warsztatów.
Podczas projektu rejestrowane są historie dawnych pracownic i pracowników oraz osób związanych ze Stocznią Gdańską dotyczące pracy kobiet w tym zakładzie. Archiwizowane są fotografie i dokumenty. Rezultatami projektu tworzonego dla i wspólnie z seniorkami i seniorami będą także: aplikacja mobilna, słuchowiska, publikacja oraz archiwum cyfrowe.
Organizator: Stowarzyszenie Arteria
Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska), Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (Islandia), Oslo and Akershus University College (Norwegia)
Współpraca: Metropolitanka
Projekt „Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.