Sprawozdanie z VI roku działalności - rok akademicki 2009/2010
Zakończył się szósty rok działalności Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Gdańskim. W roku akademickim 2009/2010 liczba słuchaczy GUTW wynosiła 1315 osób, w tym 175 mężczyzn. W ramach GUTW działają filie: w Kartuzach, Pruszczu Gdańskim oraz Pelplinie. Wiek uczestników GUTW wahał się w przedziale od 49 do 89 lat. Zdecydowana większość naszych słuchaczy pochodzi z Trójmiasta, są również osoby dojeżdżające na zajęcia z innych miejscowości np. z Rumi oraz innych mniejszych okolicznych miejscowości. Chcąc zapewnić wysoki poziom merytoryczny wykładów i zajęć, zaangażowaliśmy wybitnych wykładowców Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa. Kontynuujemy współpracę Towarzystwem Przyjaciół Gdańska, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, Akademicką Telewizją Edukacyjną, oraz Kołem Naukowym „Młoda Farmacja”. Z ich pomocą przygotowaliśmy 50 dwugodzinnych wykładów, których tematyka dotyczyła zagadnień z prawa, literatury, historii, medycyny, mitologii słowiańskiej, kulturoznawstwa, fizyki, zoologii, językoznawstwa, religioznawstwa, oraz 25 godzinnych prelekcji przygotowanych przez organizacje współpracujące z nami, z zagadnień przyrody, ekologii i historii Gdańska oraz gastronomi świata. Podczas roku akademickiego zorganizowano dwie debaty otwarte, w których oprócz słuchaczy GUTW udział wzięli Seniorzy z całego Trójmiasta. W debatach wzięli udział:
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w/w osoby uczestniczyły w debatach społecznie. Moderatorem debaty była Rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowicz-Derkacz. O tym jak mądrze gospodarować mediami w gospodarstwach domowych mówili eksperci podczas dwóch otwartych debat „Gdański Senior mądrze gospodaruje energią elektryczną i gazem”, które odbyły się w 19 maja, w Auli na Wydziale Prawa i Administracji UG. Debatę poprowadził prof. dr hab. Jerzy Bolałek z Uniwersytetu Gdańskiego. W debacie udział wzięli przedstawiciele: Urzędu Regulacji Energetyki, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Zaproszeni goście przedstawili jakie czynniki mają wpływ na zużycie poszczególnych mediów, co składa się na rachunki, i dlaczego opłaty za media rosną. Praktyczne wskazówki dla Seniorów wynikające z przebiegu obu debat zamieszczone zostały na stronach internetowych portali dla seniorów.
W roku akademickim 2009/2010 oferta kształcenia zawierała 3033 godzin zajęć dydaktycznych, w tym:
Bardzo prężnie działało Koło Turystyczne słuchaczy GUTW, słuchacze uczestniczyli w wycieczkach pieszych i autokarowych, poznając głównie Gdańsk i okolice. Odbyło się kilka wycieczek krajoznawczych po najbliższym terenie jak i wycieczki dalsze, zwiedzano muzea oraz wystawy, nie tylko w Gdańsku. Słuchacze uczestniczyli w koncertach organizowanych przez Filharmonię Bałtycką, a dzięki współpracy z Teatrem Wybrzeże, Operą Bałtycką oraz Operą Kameralną w Sopocie, mogli korzystać z promocyjnych ofert przygotowanych specjalnie dla GUTW. Dzięki uprzejmości władz Wydziału Prawa i Administracji, odbyły się wystawy prac plastycznych oraz wystawa prac fotograficznych. Wszystkie prace zostały wykonane przez słuchaczy. Uczestnicy warsztatów plastycznych uczestniczyli w dwóch plenerach poza Gdańskiem oraz licznych wystawach artystycznych. Zainteresowani słuchacze GUTW korzystali z Centrum Odnowy Biologicznej oraz nieodpłatnie z Akademickiej Poradni Prawnej, działającej przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Dbając o prawidłowy przepływ informacji oraz komfort naszych słuchaczy, stale uaktualniamy stronę internetową, a sekretariat GUTW czynny jest od poniedziałku do piątku. Działalność zauważyła prasa umieszczając kilka artykułów o naszym GUTW. Słuchacze zapraszani byli jako goście do programów telewizyjnych np. „Forum Gospodarcze” czy też do programu „Na dwa Głosy”. Utworzona w zeszłym roku akademickim strona internetowa „Centrum Aktywności Seniorów” (seniorzy.ug.gda.pl) jest cały czas uaktualniana. Pojawiają się na niej propozycje aktywnego spędzania czasu dla seniorów Gdańska. Słuchacze GUTW czują się częścią społeczności akademickiej Uniwersytetu Gdańskiego. |