Orient Express - cykl spotkań podróżniczych.
ORIENT EXPRESS – SPOTKANIA PODRÓŻNICZE w Gdańsku
Ostatnie piątki miesiąca, godz. 18.00
Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40
28 października, godz. 18.00 – Ginące kultury Indonezji, prof. Małgorzata Jarmułowicz
25 listopada, godz. 18.00 – Smak Sycylii, Ewa Cichocka
Trwające tradycje i zamierające zwyczaje, kraina która zmienia się na naszych oczach. Obrzędy i rytuały, zaobserwowane i udokumentowane na wyspach Indonezji zaprezentuje prof. Małgorzata Jarmołowicz na kolejnym spotkaniu podróżniczym w IKM w ostatni piątek października.
Prelegentka, podróżniczka i znawczyni Indonezji przybliży uczestnikom spotkania fascynujące tradycje plemienne, które przetrwały w Indonezji w kształcie niemal niezmienionym od wieków jak np. na leżącej na uboczu popularnych szlaków turystycznych wyspie Sumba, zwanej kiedyś Wyspą Sandałową. – Zaprezentuję zwyczaje wyznawców Marapu z Sumby, gdzie przetrwała unikalna kultura megalityczna – zapowiada spotkanie z unikalnymi grobowcami Jarmułowicz. Swoje opowieści zilustruje własnymi fotografiami i męża Zygmunta Leśniaka.
Podczas spotkania udamy się także do indonezyjskiego ludu Toraja, stanowiącego wyjątkowy przykład synkretycznego połączenia pierwotnych wierzeń i zwyczajów z napływowymi religiami. – To tam kultywowane są niezwykłe tradycje związane z pogrzebami i czczeniem zmarłych w ramach święta ma'nene – mówi prelegentka. Atrakcją dla publiczności będzie z pewnością emisja autorskiego filmu małżeństwa podróżników z niezwykłych, indonezyjskich obchodów Święta Zmarłych. – Widziałam ten obraz i myślę, że film może być sporym zaskoczeniem - zdradza Ewa Cichocka, organizatorka spotkania.
Wśród indonezyjskich opowieści znajdą się także o tych mieszkańcach, których kultura i tradycja została zredukowana do roli atrakcji folklorystycznej dla turystów – Jak np. festiwale etniczne ludów z wyspy Lombok i Papui oraz skanseny w dawnych wsiach adatowych – zapowiada Jarmułowicz.
GOŚCIEM SPOTKANIA BĘDZIE:
Prof. Małgorzata Jarmułowicz teatrolog, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, podróżniczka znawczyni Azji południowo-wschodniej. Autorka szeregu publikacji naukowych i książek, gość i animatorka wystaw i spotkań podróżniczych.
Swoje zainteresowania naukowe skupia na teatrze i dramaturgii współczesnej oraz zagadnieniach z kręgu performatyki kulturowej i antropologii widowisk, szczególnie w tradycji widowiskowych Dalekiego Wschodu. Podróżniczka rozmiłowana w krajach Azji południowo-wschodniej, szczególnie w Indonezji. Przez kilkanaście lat odbyła tam wraz z mężem Zygmuntem Leśniakiem wiele podróży, eksplorując ponad dwadzieścia wysp i archipelagów. Kulturę Indonezji zgłębia naukowo i popularyzuje w publikacjach, warsztatach i prelekcjach podróżniczych. Kilkakrotnie była gościem Ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników "Kolosy" w Gdyni (laureatka wyróżnienia na „Kolosach 2012” za podróż na wyspy Alor i Sumba).
Od 10 lat jest opiekunem artystycznym projektu „Teatr przy stole” w sopockim Dworku Sierakowskich (nagroda Prezydenta Sopotu „Sopocka Muza” 2010). Organizatorka dwóch edycji projektu naukowego „Ogród Sztuk”, poświęconych Indonezji (2014) i masce (2016); kuratorka wystawy „Maski w kulturach świata” (Wydział Filologiczny UG (2016).
Przypomnijmy, że ORIENT EXPRESS to cykl spotkań podróżniczych, które odbywać się będą co miesiąc w sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku przy Długim Targu (ostatni piątek miesiąca). Mają skupiać ludzi, których ciekawi świat, pasjonuje egzotyka i podróże. Gośćmi kolejnych spotkań będą profesjonaliści, autorzy książek podróżniczych, ale także osoby, które po prostu podążyły w świat za swoją pasją. Inaugurujące spotkanie we wrześniu było poświęcone zmieniającej się pod wpływem transformacji Birmie. Kolejne 25 listopada będzie kulinarną podróżą na Sycylię z Ewą Cichocka, autorką książki pt.”Sycylia. Między niebem a morzem”.
Dodajmy, że spotkania w ramach Otwarty IKM odbywają się pod patronatem miesięcznika Poznaj Świat oraz z nagrodami-książkami z Wydawnictwa BERNARDINUM.