ORIENT EXPRESS – spotkania podróżnicze w Gdańsku

ORIENT EXPRESS – spotkania podróżnicze w Gdańsku

INDONEZYJSKI SKARBIEC NATURY

 

23 lutego 2017  o godz. 18.00 w IKM w Gdańsku.

IKM, Długi Targ 39/40

 

Prastare jaszczury z Komodo, cuchnące raflezje z dżungli Borneo i Sumatry oraz  niezwykłe złoża złota, diamentów i siarki to tematy kolejnego spotkania poświeconego Indonezji w IKM w Gdańsku z cyklu Orient Express. Prof. Małgorzata Jarmułowicz, podróżniczka i znawczyni Azji Południowo – Wschodniej odkryje przed słuchaczami prawdziwy skarbiec natury egzotycznego archipelagu.

Przypomnijmy, że prof. Małgorzata Jarmułowicz teatrolog, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, a także podróżniczka rozmiłowana w Indonezji odbyła wraz z mężem Zygmuntem Leśniakiem w ciągu kilkunastu lat wiele podróży do tego kraju, eksplorując ponad dwadzieścia wysp i archipelagów.

W trakcie spotkania wysłuchamy ilustrowanych filmami i zdjęciami podróżniczego duetu opowieści z podróży o niezwykłych bogactwach naturalnych wysp Indonezji i sposobach ich pozyskiwania. Prelegentka przybliży unikalne miejsca, w których do dziś archaicznymi metodami, często z narażeniem zdrowia i życia, pozyskuje się cenne surowce. Opowie o kopalniach siarki w kraterze czynnego wulkanu Kawah Ijen na Jawie, nielegalnych poszukiwaniach złota w porośniętych dżunglą górach Sulawesi, a także  o  diamentach na Kalimantanie. – Wśród zdjęć będą także obrazy przerażających skutków niekontrolowanej erupcji wulkanu błotnego Lusi na Jawie, gdzie natura dała gorzką lekcję pokory zachłannym poszukiwaczom gazu ziemnego – zapowiada prelegentka. Z nią także powędrujemy na wyspę Palue, gdzie groźny wulkan Rokatenda dostarcza z kolei ludziom bezcenną pitną wodę, odzyskiwaną z destylowanej pary wodnej.

Podczas indonezyjskiej podróży w IKM poznamy także świat podmorskich głębin. – Powiem o życiu gigantycznych i łagodnych rekinów wielorybich, zaprzyjaźnionych z papuaskimi rybakami i majestatycznych mantach, żerujących u wybrzeży Kalimantanu – zapowiada Jarmułowicz. Wśród morskich opowieści nie zabraknie tego wieczoru opowiadań o cudach rafy koralowej czy narodzinach żółwi morskich.  – Wspomnę także o endemicznej faunie słonowodnych jezior, ukrytych w sercu koralowych wysepek, gdzie można pływać wśród ławic nieparzących meduz lub baraszkować ze zjawiskowo kolorowymi krewetkami – dodaje prelegentka. Przyjrzymy się także trudom życia mieszkańców wyspy Lembata, dla których racją przetrwania są niebezpieczne polowania na największe morskie drapieżniki: kaszaloty, orki i rekiny.

Ale to nie koniec przyrodniczych atrakcji Indonezji. Podczas spotkania bliżej poznamy także jej najbardziej znane lądowe ciekawostki fauny i flory. - Spotkamy się z olbrzymimi waranami, nazywanymi smokami z Komodo, i z największymi kwiatami świata - raflezją, które tylko nieliczni mogą znaleźć w gęstej dżungli na Sumatrze – zdradza prelegentka.

Przypomnijmy, że ORIENT EXPRESS to spotkania podróżnicze, skupiające ludzi, których ciekawi świat, pasjonuje egzotyka i podróże. Gośćmi spotkań są profesjonaliści, autorzy książek podróżniczych, ale także osoby, które po prostu podążyły w świat za swoją pasją.

Spotkania objął patronatem miesięcznik „Poznaj Świat”, a towarzyszy im konkurs z książkami-nagrodami ufundowanymi przez Wydawnictwo Bernardinum. Najbliższe spotkanie odbędzie się tym razem w czwartek 23 lutego 2017  o godz. 18.00 w IKM w Gdańsku.

Spotkanie jest realizowane i dofinansowane w ramach programu „Otwarty IKM”.

 

WSTĘP WOLNY!

 

Małgorzata Jarmułowicz (dr hab., prof. UG) – teatrolog, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk oraz zastępcy dyrektora ds. nauki w Instytucie Filologii Polskiej. Autorka szeregu publikacji naukowych, w tym książek Sezony błędów i wypaczeń. Socrealizm w dramacie i teatrze polskim (Gdańsk 2003) i Teatralność zła. Antropologiczne wędrówki po współczesnej dramaturgii i teatrze (Gdańsk 2012), współredaktorka książki Teatr – terytorium terroru (Szczecin 2008), redaktorka książki Ogród sztuk Indonezji – Taman Seni Indonesia (Górna Grupa 2015). Zainteresowania naukowe skupia na teatrze i dramaturgii współczesnej oraz zagadnieniach z kręgu performatyki kulturowej i antropologii widowisk, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji widowiskowych Dalekiego Wschodu. Podróżniczka rozmiłowana zwłaszcza w krajach Azji południowo-wschodniej, a zwłaszcza w Indonezji, do której przez ostatnich 11 lat odbyła wraz z mężem Zygmuntem Leśniakiem szereg podróży, eksplorując w sumie ponad 20 wysp i archipelagów w obrębie tego kraju. Kulturę Indonezji zgłębia naukowo i upowszechnia w ramach wykładów akademickich, a także popularyzuje na łamach miesięcznika "Poznaj Świat", w Radiu Gdańsk, podczas licznych warsztatów i prelekcji podróżniczych oraz na kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników "Kolosy" w Gdyni (laureatka wyróżnienia na „Kolosach 2012” za podróż na wyspy Alor i Sumba). Od 10 lat jest nieprzerwanie opiekunem artystycznym projektu „Teatr przy stole” w sopockim Dworku Sierakowskich, za co w 2010 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Sopotu „Sopocka Muza”. Organizatorka dwóch edycji projektu naukowego „Ogród Sztuk”, poświęconych kolejno Indonezji (2014) i masce (2016); kuratorka wystawy „Maski w kulturach świata” (Wydział Filologiczny UG, 23.05.3.07.2016).

 

 

AFISZ

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 8. luty 2017 - 10:18; osoba wprowadzająca: Maria Warylewska Ostatnia zmiana: środa, 19. Czerwiec 2024 - 12:17; osoba wprowadzająca: Maria Warylewska