mgr Ewa Cichocka: Obrazki z podróży

mgr Ewa Cichocka: Obrazki z podróży

Wykłady w załącznikach.

 

Cz. 1: Karnawał w  Acireale

Karnawał w Acireale na Sycylii uważany jest za jeden z najpiękniejszych na wyspie. Przez kilka dni mieszkańcy i liczni goście bawią się wspólnie na ulicach i placach małego barokowego miasteczka nad morzem. I mimo, że wypada to zawsze w lutym, kiedy na Sycylii bywa chłodno, zabawa i temperament to najlepsza rozgrzewka.

 

Cz. 2: Morscy Cyganie

Niespełna dwa wieki wystarczyły, aby ostoja piratów i rybaków na Morzu Południowochińskim przerodziła się w najbardziej dynamiczną potęgę gospodarczą świata - Hongkong. Metropolię uznano za najbardziej popularny turystyczny punkt w Azji i wyjątkowe miejsce, gdzie nowoczesność splata się z kolonialną przeszłością i chińską tradycją. Ale do dziś blisko drapaczy chmur i osiedli przyszłości, można znaleźć miejsca, gdzie czas biegnie zupełnie w innym tempie.

 

Cz. 3: Camilleri, Montalbano i ja

Za każdym razem idąc do domu przechodziłam pomiędzy karetami, końmi, straganami z warzywami, aktorami w perukach i kostiumach z epoki, zajadającymi makaron w przerwie pomiędzy zdjęciami. Jednym słowem znalazłam się w środku filmowej kuchni, ale też na ulicy i targu Palermo z końca XIX w.

Cz. 4: Uliczne jedzenie Palermo

Jednym z ciekawszych miejsc do obserwacji sycylijskiego życia są targi. W każdym mieście i wiosce znajdzie się takie miejsce, gdzie można kupić świeże produkty. Sycylijskie targi to także miejsce ulicznej konsumpcji – cibo di strada. Można pokosztować lokalnych specjalności, zobaczyć na żywo jak się niektóre potrawy gotuje i podaje. Szczególnie z takich atrakcji słynie Palermo, gdzie uliczne garkuchnie są elementem tradycji.  I to nie tylko rano, kiedy działa targ. One ożywają wieczorem w nowej odsłonie i wymiarze.

 

Cz. 5: Honkgkong - między biznesem a absolutną doskonałością

W poł. XIX w. Brytyjczycy przejęli ponad 200 skalistych wysp oraz część kontynentalnych Chin, otwierając wrota do rozwoju handlu. Mówi się, że Hongkong jest tworem Brytyjczyków wolnych od zobowiązań wobec Wielkiej Brytanii i Chińczyków, którzy nigdy nie podlegali Chinom. Dziś między drapaczami chmur nowoczesność splata się z kolonialną przeszłością i chińską tradycją.

 

Cz. 6: Igor Mitoraj, W poszukiwaniu antyku

"Okaleczne, pogruchotane torsy, obandażowane twarze i niewidzące oczy to charakterystyczne cechy rzeźb Igora Mitoraja. Czerpiące z antyku dzieła z kamienia i brążu polskiego artysty stały się obiektami dialogu współczesności z przeszłością w nowoczesnych europejskich metropoliach".

 

Cz. 7: Jerozolima - jedno miasto, trzy religie 

"Zapraszam Państwa do krótkiej wędrówki i wspomnień ze starej Jerozolimy. To trochę jak wyprawa w przeszłości intenstywne spotkanie z różnymi religiami. Mam nadzieję, że moje zdjęcia ożywią Państwa wspomnienia oraz, że zachęcą do podróży tych, którzy Jerozolimy jeszcze nie poznali."

 

Cz. 8: Sycylia - Vivat pogromczyni lawy

Sycylia to wyspa, której mieszkańcy kultywują dawne tradycje. Okolicznościowe festy, głównie z okazji świąt religijnych czy imienin patronów odbywają się w wielkich miastach, jak i w małych miasteczkach przez cały rok. Czasem sięgają do pogańskich i antycznych wierzeń, jak podczas uroczystości na cześć św. Agaty.  Święto patronki miasta odbywa się co roku w lutym przez trzy dni w Katanii. UNESCO tradycję  wpisało na listę dziedzictwa etniczno-atropologicznego.

Cz. 9: Jordania - dzień i noc na pustyni

Bez względu na to, w którą udajemy się stronę Jordanii, poza miastami przemierzamy górzyste pustkowia lub piaszczyste pustynie. Rozległe po horyzont równiny przecinają czasem linie energetyczne, pomiędzy którymi tańczą trąby powietrzne z piasku. Najpiękniejszą i barwną jest pustynia Wadi Rum na południu Jordanii. Zajmująca ponad 700 km kw. pustynia, znajduje się na płaskowyżu około 1000 m n.p.m., a  najwyższe szczyty wznoszą się o kolejne kilkaset metrów. Pustynię od granicy z Arabią Saudyjską dzieli zaledwie kilka kilometrów.

Cz. 10: Mauritius

Wyspa została odkryta przez Portugalczyków w 1505 roku. Skolonizowana została przez Holendrów w 1638 i nazwana imieniem księcia Maurycego Orańskiego. Francuzi opanowali wyspę w XVIII wieku, zmienając nazwę na Île de France. Nazwa Mauritius została przywrócona w 1810 roku, gdy Brytyjczycy przejęli wyspę. Anglicy znieśli niewolnictwo i zaczęli sprowadzać robotników z Indii.Obecnie to państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). (źródło: Wikipedia).

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 28. Kwiecień 2020 - 07:42; osoba wprowadzająca: Joanna Szemraj Ostatnia zmiana: poniedziałek, 27. Lipiec 2020 - 09:30; osoba wprowadzająca: Joanna Szemraj